יש לתאם הגעה מראש!

יש לתאם הגעה מראש!

בלוג

סוגי הגלישה שכל גולש צריך להכיר

ספורט ימי הוא ספורט פופולרי, כיפי, מעניין וגם מגוון. בכל מקור מים תוכלו לעסוק בסוגים שונים של ספורט ימי, למשל בגלישת גלים בחוף הים או סקי מים באגם. בואו לקרוא על סוגי הגלישה הפופולריים ברחבי הארץ, להכיר כמה מושגים שגולשים משתמשים בהם כל הזמן, ואולי תמצאו ספורט ימי שמעניין אתכם ושתוכלו להתנסות בו כאן בארץ.

מהם סוגי הגלישה הקיימים?

יש כמה סוגים של גלישה, והם שונים זה מזה בעיקר בסוג הציוד הנדרש:

גלישת רוח

גלישת רוח היא ענף ספורט ימי שבו הספורטאים משתמשים במפרש שמחובר לגלשן והם מתקדמים במים בעזרת הרוח. זהו שילוב של גלישה ושייט, והגולש מתמרן את המפרש כדי לקבל מומנטום מהרוח ולהתקדם בגלישה. גלישת רוח בדרך כלל מתבצעת בים הפתוח. גלישת רוח נחשבת ספורט אולימפי מאז 1984.

גלישת גלים

הגלישה הקלאסית והמוכרת ביותר. זוהי גלישה בים על גלים בקרבת החוף. לגלישת גלים יש כמה סוגי גלשנים, בהתאם לידע של הגולש ולגובה הגלים שהוא רוצה לגלוש עליהם. גולשים מתחילים יגלשו בסופטבורד (softboard), גלשן מצופה בחומר רך המאפשר לגולש לשמור על שיווי המשקל שלו, או בגלשן פאן (funboard) שקל לתמרן במים. הגלשן הסטנדרטי לגלישת גלים הוא שורטבורד (shortboard), ויש גלשנים גדולים יותר וארוכים יותר לגלים גבוהים. גלישת גלים הוכרה לאחרונה כספורט אולימפי, והיא הופיעה לראשונה במשחקים האולימפיים בטוקיו בשנת 2021.

גלישת סקי מים

סקי מים הוא ספורט ימי שמתאים מאוד לאנשים שרוצים לגלוש כתחביב. זהו ענף ספורט שמבצעים על מים שקטים כמו אגמים. הגולשים בסקי מים משתמשים בשני גלשנים (אחד לכל רגל, כמו בסקי שלג), והם מחזיקים כבל שמחובר לסירה והם נמשכים אחריה. ב-Lake TLV הגולשים בסקי מים נעזרים בכבלים המקיפים את האגם ואפשר באמצעותם לשלוט בקלות ובנוחות על מהירות המשיכה והגלישה. הגלישה באגם מתאימה גם לאנשים בלי ניסיון כלל ואפילו לילדים מעל גיל 8 שיודעים לשחות. בזכות הכבלים שמקיפים את האגם גלישת סקי מים היא כיפית, חווייתית ושונה בכל חוויה אחרת שאתם מכירים.

גלישה על וויקבורד

וויקבורד (wakeboard) הוא גלשן שדומה לסנובורד – יש לו מקום מיוחד לנעול בו את הרגליים ולבצע פעלולים באוויר תוך שמירה על אחיזה טובה בגלשן. זהו אחד מהגלשנים שמשתמשים בו בסקי מים, והוא פופולרי אצל גולשים מנוסים יותר שרוצים להתמקד בפעלולים. אצלנו ב-Lake TLV תוכלו ליהנות משיעורי גלישה על וויקבורד באגם שלנו באוויר הפתוח. השיעורים מתאימים לילדים מגיל 6 שיודעים לשחות וכמובן גם למבוגרים, חוויה מעצימה ומהנה שאין בשבילה צורך בשום ידע מקדים – פשוט בואו ליהנות.

ווינג סרף

ווינגסרף (wingsurf) הוא סוג של ספורט ימי המשלב גלישת רוח וגלישת מצנח (גלישה שבה משתמשים בעפיפון גדול כדי לנצל את כוח הרוח). בווינג סרף הגולש מחזיק כנף מלאה אוויר (ומכאן שמו של הספורט) ובעזרתה מנצלים את כוח הרוח ומתקדמים על המים. ווינגסרף ידידותי מאוד לגולשים מתחילים שיש להם מעט ניסיון בגלישה, וגם למי שאין לו כלל ידע בגלישה.

גלישת סאפ

גלישת סאפ היא גלישה המשלבת חתירה. בספורט זה, הגולשים עומדים על גלשן גדול ומשתמשים במשוט בעל להב אחת כדי לחתור ולהתקדם במים. לגלשן שמשתמשים בו בגלישת סאפ יש כושר ציפה גבוה במיוחד והוא מאפשר לגולשים להמשיך לעמוד עליו גם כשמגיעים אל גלים. גלישת סאפ מתאימה לכל סוגי מקורות המים ותוכלו לגלוש באגם שלנו ב-Lake TLV לשם הפנאי וההנאה ואפילו לקחת שיעורי יוגה סאפ ביחד או בקבוצות.

מהן הטכניקות של סוגי הגלישה?

לכל סוג גלישה יש טכניקות משלו, אבל יש כמה עקרונות המשותפים לכל ענפי הספורט הימי. לפניכם כמה דוגמאות לטכניקות שמשתמשים בהן בגלישת גלים:

 • גופי – עמידה על הגלשן כשרגל ימין מקדימה, ורגל שמאל מאחוריה. יש האומרים שעמידה זו נקראת על שם הדמות מדיסני.
 • רגולר – עמידה על הגלשן כאשר רגל שמאל מקדימה ורגל ימין מאחוריה. סוג זה של עמידה הוא הסוג הנפוץ ולכן הוא נקרא “רגולר” (רגיל בעברית). יש עוד מגוון עמידות על גלשן המספקות יציבות ונוחות, ולכל גולש יש עמידה מועדפת עליו.
 • צלילת ברווז (Duck dive) – הגולש צולל מתחת לגל עם הגלשן וחוזר מעל לפני המים רק אחרי שהגל עבר אותו. אם הגל לא מתאים לגלישה או שהגולש רוצה להתחמק מגל כלשהו, הוא מבצע צלילת ברווז.
 • פינה – תרגיל בסיסי שבו הגולש משתמש בגל וגולש לאורכו, במקום גלישה לכיוון החוף. זהו התרגיל שגולשים מתחילים לומדים אחרי שהם לומדים לייצב את עצמם על הגלשן.
 • Aerial – תרגיל שבו הגולש קופץ לאוויר באמצעות שימוש בנקודת שבירה של הגל כמקפצה. זהו תרגיל הדורש מיומנות רבה ורק גולשים מנוסים לומדים אותו.

מושגים חשובים לסוגי הגלישה השונים

לפניכם רשימה של מושגים מעולם הגלישה, שבדרך כלל משתמשים בהם בסוג גלישה ספציפי, אבל הם רלוונטיים לכל גולש.

מושגים מגלישת גלים:

 • Swell – מזג אוויר יציב ובלי רוח שמאפשר לגלים בים לעלות בצורה מסודרת ובחזרתיות. זהו המונח למזג האוויר המושלם לגלישת גלים.
 • צינור – הרווח שנוצר בתוך הגל נותן תחושה לגולשים שהם נמצאים בתוך הגל עצמו, בתוך צינור. צינורות נוצרים בדרך כלל בגלים גבוהים, ואלו נדירים יחסית בחופי הארץ. גלישה בתוך צינור דורשת מיומנות רבה ובדרך כלל הגולש נוגע באחת הידיים במים כדי לקבל מומנטום ויכולת ניווט.
 • Wipeout – נפילה מהגלשן אל המים. מחזה די מצחיק לצפייה, בעיקר כשאתם לא אלו שנופלים מהגלשן.
 • קוּק (Kook) – כינוי לגולש שאין לו הרבה ידע בגלישה ונוטה להפריז ביכולות שלו.
 • פוֹפ אפ – מעבר משכיבה לעמידה על הגלשן.
 • ליפּ – הקצה של הגל, שעומד להישבר ולהפיל אל המים כל מי שנמצא לידו.
 • ליש – חבל שמחבר בין הגולש לגלשן, ומונע מהגולש להתרחק יותר מדי מהגלשן. הליש גם יעזור לגולש שנמצא מתחת למים להגיע חזרה לגלשן ולעלות מעל פני המים.
 • סנפיר – חלק המחובר לצד האחורי של הגלשן, שנמצא בתוך המים, וצורתו כצורת סנפיר. תפקידו של הסנפיר הוא לאפשר גלישה “ישרה” יותר, ומתאימה לגלישת רוח או סאפ, שהמטרה בהן היא בעיקר להתקדם בכיוון אחד.
 • פּיק – נקודת שבירת הגלים שלידה מחכים גולשים לתפוס גלים.
 • חוף סגור – חוף ים שיש לו שובר גלים.
 • חוף פתוח – חוף ים שאין לו שובר גלים.

לסיכום

יש מגוון סוגים של גלישה על מים בים, כמו גלישת גלים, גלישת רוח שבה משתמשים במפרש לנתב את כוח הרוח, או גלישת סאפ שבה משתמשים במשוט לחתירה. יש גם ספורט ימי שמערב גלשן וויקבורד או זוג גלשנים, כמו סקי מים. בלייק TLV תוכלו להתנסות במגוון סוגים של ספורט ימי כמו סקי מים על גלשנים או וויקבורד ואפילו יוגה סאפ. יש לנו מערכת משוכללת מהמתקדמות בעולם של כבלים המקיפים את האגם, ובאמצעותם אפשר לדמות משיכה של סירה (מה שמקל את הגלישה), להרגיש את הרוח בפנים וליהנות מספורט מים מהנה ומליווי מקצועי.

נראה לנו שגם זה יכול לענייך אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עגלת הקניות
התחברות

עדיין אין לכם חשבון?

התחילו להקליד לחיפוש מוצרים

עקב המצב אנו פתוחים במתכונת מצומצמת מאוד.
מוגבלים במספר הגולשים.

אי לכך הגלישה אפשרית אך ורק לחברי מועדון / מנויים / בעלי כרטיסיות וגולשים ותיקים בעלי נסיון שאינם צריכים הדרכה.

ניתן לקבל לקוחות חדשים במסגרת של שיעור פרטי בלבד

Due to the situation we are open in a very limited format which includes limited number of surfers
Therefore surfing is only possible for club members and yearly passes customers with experience in wakeboarding and who do not need instruction

New customers can only attend private lessons

אנחנו ננצח 

דילוג לתוכן